Eşekler Karnavalı
6 Nisan 2017
İşçi Filmleri Festivali Urla’da !
29 Nisan 2017

Tiyatro’nun Oscarı Toprak Sahne’ye

  1. Direklerarası Seyirci Ödülleri – Ege Tiyatroları Ödül Töreni, Bornova Belediyesi Uğur Mumcu Kültür ve Sanat Merkezi’nde düzenlenen programda, 23 Eylül 2016 gecesi sahiplerini buldu. Urla Toprak Sahne Tiyatrosu, Necati Cumalı Sahnesi ile Mekan Ödülü’nü aldı. Toprak Sahne Tiyatrosu adına ödülü Serkan Baştürk, Urla Belediyesi Meclis Üyesi Muzaffer Tunçağ’ın elinden aldı.

Baştürk, ”Türkiye’de tiyatroların kapatıldığı bir dönemde, sanata ket vuranlara inat, Urla’da sahne açmanın gururu içerisindeyiz. Böyle bir dönemde, bu anlamlı ödül ile emeklerimizin karşılığını alırken, mücadelemizin de ne derece haklı olduğu kanıtlanmış oldu. Toprak Sahne olarak, Urla’yı sanat mecralarında en iyi şekilde temsil etmeye devam edeceğiz” dedi.

Sunuculuğunu Ümit Tunçağ’ın yaptığı gecede Bornova Belediye Başkanı Olgun Atilla, İzmir Tiyatroları Platformu Sözcüsü Bilgehan Oğuz, Direklerarası Koordinatörü Ömer Şahinbaş ve hayatlarını tiyatroya adamış pek çok sanatçı yer aldı. Ödül törenine geçilmeden önce bu yıl içinde aramızdan ayrılan sanat camiasının ünlü simaları ve usta oyuncularımız beyaz perdeye yansıyan görüntüleri eşliğinde saygıyla anıldı.

Bornova Belediye Şehir Tiyatrosu’nun sergilediği “Marat”, “Damdaki Kemancı” ve “Kral Lear” adlı oyunlarının müziklerinden canlı performans kesitlerin yer aldığı ödül töreninde yer alan ödüller ise şöyle sıralandı:

Mekan ödülünü Necati Cumalı Sahnesi ile İzmir-Urla’dan Toprak Sahne,

Kurum Ödülü’nü Aydın Eğitim-İş Oyuncuları adına Eğitim-İş Şube Başkanı Şaban Özdemir;

Yönetmen Ödülünü, “Duvar”adlı oyun ile Aydın Eğitim-İş Oyuncuları adına Arkın Selek;

Yönetmen Ödülünü, “Kel Şarkıcı” adlı oyunla Aydın – Kuşadası Elifname Tiyatrosu’ndan, Cenk Behram Su; ve yine Yönetmen Ödülünü, “Otobüs” adlı oyunla Balıkesir-Ayvalık TiyatrOda’dan Erkan Cılak;

Erkek Oyuncu Ödülünü, “Tertuffe” adlı oyun ile Bitlis Tiyatro AKOT’tan Gökmen Okdayan;

Emek Ödülünü Denizli’den Sinan Küçüköz;

Yapım Ödülünü “Ölüm ve Kız” adlı oyunla Manisa Şehir Tiyatrosu,

Yönetmen Ödülünü, “Üç Kuruşluk Opera” adlı oyunla Milas Belediyesi Şehir Tiyatrosu’ndan (Muğla) Dağlar Uygur;

İzmir, Çocuk Oyunu Yapım Ödülünü “Eşek Kulaklı Kral Midas” adlı oyun ile İzmir Devlet Tiyatrosu,

Ümit Veren Yeni Tiyatro Grubu ödülünü “Sherlock Holmes” adlı oyun ile Sahne 13,

Genç Yetenek dalındaki ödülleri, “Sherlock Holmes” adlı oyun ile Sahne 13’ten Utku Haser; “Sarah Bernhardt” adlı oyun ile BTA’danEda Tutuk; “Allahın Belası Bir Adam” ve “Moliere” adlı oyun ile BTA’dan Ege Akgün paylaşırken;

Yardımcı Kadın Oyuncu dalında ödülü İzmir Devlet Tiyatrosu’ndan, “Evet İstiyorum” adlı oyun ile Sibel Ağalday.

Kadın Oyuncu dalında ödülü Tiyatrohane’den, “Veresiye Teklif Etmeyin Lütfen” adlı oyun ile Zeynep Nutku ve yine Kadın Oyuncu dalında İzmir Devlet Tiyatrosu’ndan, “Ağaçlar Ayakta Ölür” adlı oyun

ile Hülya Savaş;

Erkek Oyuncu dalında ödülü İzmir Devlet Tiyatrosu’ndan, “Bakanı Bekliyoruz” adlı oyun ile Tamer Yılmaz;

Yönetmen ödülü, İzmir Devlet Tiyatrosu’ndan “Evet İstiyorum” adlı oyun ile Levent Ulukut;

Ensemble (Canlandırmada Bütünlük) ödülünü, “Kral Lear” adlı oyun ile Bornova Belediyesi Şehir Tiyatrosu’ndan Ant Aksan aldı.

Direklerarası Seyircileri Jüri Özel Ödülü ise Bornova Belediye Başkanı Olgun Atilla’ya verildi.

Bilet Al !