Tiyatro’nun Oscarı Toprak Sahne’ye
7 Nisan 2017
Türkiye’de Doğaçlama Tiyatro yapanlar Urla’da buluşuyor
9 Ağustos 2017

İşçi Filmleri Festivali Urla’da !

Türkiye ve dünyanın dört bir yanından, emekçilerin yaşamlarını ve mücadele deneyimlerini izleyicilerle buluşturmayı amaçlayan 12. Uluslararası İşçi Filmleri Festivali, 1 – 7 Mayıs tarihleri arasında izleyici ile buluşacak. Festivalin bu yılki teması ise: Cesaret.

12. Uluslararası İşçi Filmleri Festivali bu yıl 1 Mayıs’ta ‘cesaret’ teması ile başlıyor.

Bu yıl cesareti bulaştırmak için perdelerini açacak olan festival İstanbul, Ankara, İzmir ve Diyarbakır’da eş zamanlı olarak gerçekleşecek.

15 farklı ülkeden toplam 61 filmin gösterileceği festivalin açılış gecesi 2 Mayıs’ta Şişli Kent Kültür Merkezi’nde yapılacak. Gecede açılış filmi olarak ‘Kibar Feyzo’ gösterilecek ve filmin başrol oyuncularından Müjde Ar özel konuk olarak katılacak.

Ayrıca açılış gecesinde her yıl olduğu gibi bir set işçisine plaket verilecek.

Dört şehirdeki gösterimlerinden sonra festival, birçok kenti kapsayan ve yıl boyu sürecek uzun bir yolculuğa çıkacak.

Bir çok filmin ilk olarak gösterileceği filmlerin tamamı ücretsiz olacak.

Filmlerde cesaret panoraması

Festival sürecinde, Karagözle Hacivat’ın din bezirganlarına karşı cesaretini, Ken Loach’un yeni filminde Daniel Blake’in ‘çürüyen sosyal devlet’e karşı cesaretini, ‘Ana Yurdu’nda bir kadının taşra muhafazakarlığına karşı cesaretini, ‘Babamın Kanatları’nda şirketin önerdiği ölüm diyetini reddeden işçi eşinin cesaretini, Maho Ağa’ya karşı Kibar Feyzo’nun cesaretini, ‘Zafere kadar Devrim’ filminde Filistinli devrimcilerin cesaretini, ‘Demirden Ay’da Çinli şair işçilerin cesaretini, ‘Major’da Stonewall’un siyahi cesaretini, ‘Adalen 31’de İsveçli işçilerin cesaretini, ‘Merci Patron’da Fransız işçi ailesinin cesaretini, Halkın Sanatçısı Halkın Savaşçısı Yılmaz Güney’in ‘Umut’, ‘Arkadaş’, ‘Sürü’, ‘Yol’ ve ‘Duvar’daki cesaretini, ‘Dokunuş’ta gericilere karşı Aziz Nesin’in cesaretini, Tahir Elçi’nin onu ‘ölümün üzerine yürüten cesareti’ni izlemek mümkün olacak.

Festivali düzenleyen kurumlar

Türkiye ve dünyanın dört bir yanından, emekçilerin yaşamlarını ve mücadele deneyimlerini izleyicilerle buluşturmayı ve ülkemizde işçi filmi üretimini özendirmeyi amaçlayan festival; Sine-Sen (DİSK), Dev Sağlık-İş (DİSK), Tez Koop-İş (TÜRK-İŞ), Tek Gıda-İş(TÜRK-İŞ), Ses (KESK), Türk Tabipleri Birliği, Halkevleri, ÇEVBİR, CAPULTV ve Sendika.Org tarafından düzenleniyor.

 

Festival bu sene tiyatromuzun Necati Cumalı Sahnesinde de gösterimlerle yer alacak. İşçi Filmleri Festivali İzmir in Urla gösterim programı belli oldu. 6-7 Mayıs tarihlerinde 14:00-18.00 arası ücretsiz gösterimler Urla ile beraber olacak, fuayesinde çay içeceğiz, içeride film izleyeceğiz. #iff#işçifilmlerifestivali #urlalı izleyicilerini bekliyor. #İzmir #topraksahne 

6 Mayıs Cumartesi

14.00 Bademler / Bademler Yapımcı: Caner Özarslan / 18′ / 2016 Film,

İzmir’in Urla İlçesi’ne bağlı Bademler Köyü insanlarının tiyatro aşklarını anlatmaktadır. Bademler Köy Tiyatrosu oyuncuları köy halkından olup karşılık beklemeden, gönüllü olarak oyunlarını sergilemektedirler. Köy halkı, köydeki bağ, bahçe, tarla işlerinden arta kalan zamanlarını tiyatroda geçirmektedir. Oyunculuk eğitimi almadan, nesilden nesile aktarılan bilgiler ışığında oyunlarını sergilemektedirler.

Mara / Mara Yön: Ciwan Zengin / 10′ / 2016

Bir annenin faili meçhul cinayete kurban giden oğlunun ardından toprağa ağıtlar yakarak teselli bulmaya çalışması…

Üçyüzbir / Three Hundred One Yön: Alican Mansuroðlu / 28′ / 2016

Özellikle 1980’li yıllar ve sonrasına damga vuran özelleştirmeler, geçtiğimiz 13 yılda doruğa ulaştı. Özelleştirme politikasından etkilenen madenler, AKP iktidarı ve kar ortağı patronların çılgınca üretime odaklandığı koşullarda, toplu işçi mezarlarına dönüşmeye başladı. Kapitalizmin ilk dönemi koşullarında işçileri çalışmaya mahkum eden bu anlayış, 13 Mayıs 2014 tarihinde meydana gelen ‘Soma Maden Patlaması’nda, 301 maden işçisinin katledilmesine sebep oldu. Bu film, ‘Soma Maden Katliamı’nı anlatıyor.

15.00 – PARİS Anti-Faşist / Der Kampf Geht Weiter – Une vie de Lutte Yapımcı: North East Anfita & Lefte report / 31′ / 2015

Film Paris’teki anti – faşist hareketi anlatır. 2013’te öldürülen Clément Méric anısına adanmıştır.

15:45 – Özgürleşen Seyirci: Emek Sineması Mücadelesi Audience Emancipated: The Struggle for the Emek Movie Theater Yön: Emek Bizim İstanbul Bizim İnisiyatifi / 48′ / 2016

Film, çok ses getiren mücadelelerden birinin; kamu yararı ve kentlilerin söz hakkı hiçe sayılarak yıkılan ve yerine AVM yapılan Emek Sineması için verilen mücadelenin kaydını tutuyor. Eylemlerde insanların birbirinden habersiz çektiği görüntülerden oluşturulan film, bu anlamda seyircinin, kent hakkına sahip çıkan insanların ortak kurgusu olma niteliği taşıyor. Türkiye’de Gezi Direnişi’yle birlikte görünürlük kazanan, yeni bir kamusallık fikrini, sinema mücadelesinin içinden perdeye taşıyor.

16:45 – Iron Moon – Chinese Verse / Demirden Ay Yön: Xiaoyu Qin – Feiyue Wu / 85′ / 2015

Çin’de, bir Apple montaj fabrikasında çalışan 24 yaşındaki genç bir işçi, arkasında ‘’Mideme indirip yuttuğum, adeta demirden bir aydı…’’ mısralarını da içeren 200 kadar şiir bırakarak intihar eder. Bu genç işçi gibi pek çok sayıda Çinli işçinin arkalarında bıraktıkları bu acı şiirler toplumun en dibinde yaşayan insanların anlatılmamış öykülerini ve gündelik yaşamlarını ortaya koyuyor. Bu film Çin’in ani yükselişi ve küresel kapitalizmin acı dolu tahribatlarını ele alıyor.

18:30 – Beyaz Çınar / Çınara Sipi Yön: Kazım Öz / 83′ / 2016

Dersim’in bir dağ köyünde yaşayan Zeynel Dede; becerikli, yaşlı bir Kürt ustadır. Ustalığı sadece bir alanla sınırlı olmayan Zeynel Dede; müzik, enstrüman, söz, taş, ahşap, hayvancılık ve arıcılık alanlarında ismini miras olarak bırakmıştır. Dersim´in birçok köyünde zamanında yaptığı taş evler vardır. Beyaz Çınar, Dede’den kalan ‘’yeni ustaları’’ keşfederken, ezgilere, taşlara takılıyor, aile içindeki ilişkilere, acılara, sevinçlere tanıklık ediyor.

 

7 Mayıs Pazar

14.00 İstanbul’un Sesi / Sound of Istanbul Yön: Gökhan Öcal / 16′ / 2015

Mehmet Tamdeğer, ustası Mikael Zilcan’dan kalan mirası günümüzde de devam ettiriyor. Henüz 11 yaşındayken gözlerinden birini kaybeden Mehmet Tamdeğer, büyük çalışma azmi sayesinde günümüzde dünyaca ünlü bateristlerin zillerini üretmektedir. Türk zillerini tüm dünyaya tanıtarak bir marka haline getirmiştir. Günümüzde el yapımı olarak dünyada tek olan Istanbul zilleri hala geleneksel yöntemlerle yapılmaya devam etmektedir.

Soğan / The Onion Yön: Ozan Çağlar / 14′ / 2016

Yılmaz, bir börek salonu için evinin bahçesinde soğan rendeleyerek geçinmektedir. Soğanın yaydığı ağır kokudan komşuları ile sorun yaşayan Yılmaz, mahalledeki çocukların bile alay konusu haline gelmiştir. Karısı tarafından terk edilmiş olan Yılmaz, ailede kaybettiği konumunu yavaş yavaş mahallesinde de kaybetmeye başlar. Yaptığı bu iş zamanla mahalle sakinleri ile Yılmaz arasında bir inat konusuna dönüşür. Film, ‘10 Ekim Ankara Katliamı’nda yaşamını yitiren Özver Gökhan Arpaçay’ın anısına adanmıştır.

Abuela Grillo / Grillo Nine Yön: Israel Hernández / 13′ / 2009

Grillo Nine şarkısını söylediğinde yağmur pek güzel yağar. Bir gün nine çok şarkı söyler ve çok yağmur yağar. Köylüler bundan hoşlanmaz ve nineye kötü davranır. Nine, başka yerlere doğru yola koyulur…

15:00 – Off Frame a.k.a. Revolution Until Victory / Zafere Kadar Devrim Yön: Mohanad Yaqubi / 52′ / 2015

Zafere Kadar Devrim, Orta Doğu’da militan sinemanın tarihi ve gelişimini anlatır. Film, militan sinemanın hazırlayıcılarını araştırdığı gibi, 1982’de dramatik bir biçimde yok oluşunu da sorgular. Zafere Kadar Devrim filmi, unutulmuş direniş belleği ile birlikte çerçevenin içindekileri de yeniden canlandırır. Aynı zamanda çerçevenin dışından eleştirel bir bakış da sunar.

16:15 – Halkın Sanatçısı, Halkın Savaşçısı: Yılmaz Güney Yılmaz Güney: The Artist of People The Warrior of People Yön: Aziz Özer / 47′ / 2016

Güney Kültür Sanat Edebiyat Dergisi ve Özer Film tarafından ortak hazırlanan belgesel, Yılmaz Güney’in pek bilinmeyen, unutturulan siyasi yanını sanatçı kişiliği ile birlikte tanıtmayı amaçlıyor. Yılmaz Güney ile hapishanelerde aynı koğuşta birlikte yatan, filmlerinde oynayan, aynı politik örgütlenme içinde yer alan kişilerin yanı sıra kızı ve sanatçı dostlarının anlatımları belgeselde yer alıyor.

17:15 – Kuşlar Bile Severdi Benim Annemi / Even Birds Loved My Mother Yön: İlker Kılıç, Gökhan Çakır / 72′ / 2016

10 Ekim 2015 tarihinde, Türkiye’nin Başkenti Ankara’da Cumhuriyet tarihinin en büyük katliamı yaşandı. STK’lar tarafından düzenlenen ‘’Emek, Barış ve Demokrasi Mitingi’’ne düzenlenen bombalı saldırıda 103 kişi hayatını kaybetti; 500’ü aşkın yurttaş yaralandı. Bu belgesel, katliamda hayatını kaybedenleri tanımak, anılarını yaşatmak üzere oluşturulan ‘’Barış Belgeselleri Kolektifi’’nin ürünlerinden biridir.

18:30 – Takva / Takva: A Man’s Fear of God Yön: Özer Kızıltan / 96′ / 2005

45 yaşındaki Muharrem, Istanbul’un eski semtlerinden Süleymaniye’de babadan kalma küçük bir evde yalnız yaşamaktadır. Inanışı gereği ibadet ederek, cinsellikten uzak, münzevi bir yaşam sürmektedir. Bu durum, varlıklı bir tarikat şeyhinin ilgisini çeker ve Muharrem’in güvenilirliğini, tarikatın mülk kiralarının toplanması için kullanmaya karar verir. Birdenbire bambaşka bir dünyanın içine giriveren Muharrem’in değerleri sarsılmaya başlar. Modern dünyanın karmaşası oldukça yıpratıcıdır.

Bilet Al !