2008 yılında yerel yöneticilerin desteğini alan tiyatroya gönül vermiş 9 genç, Urla Belediyesi Tiyatro Sanat Grubu ‘nu kurdu.

2009 yerel seçimlerinden sonra belediye ile yollarını ayıran grup ilk oyunları “Tiyatro Tiyatroya Karşı”yı oynamaya başladı ve adını “Tii-Yatro Sanat Oyuncuları” olarak değiştirdi.

2010 yazında büyük ilgi gören Urla Nazım Platformu ile birlikte Nazım Hikmet’i  Anma etkinlikleri ni düzenledi.

Salon yokluğu nedeniyle provalarını düğün salonlarında, kafelerde yapan grup 2010 sonlarında Urla Kültür Sanat ve Tiyatro Derneğini kurdu.  2011 başlarında bir yetişkin oyununun yanı sıra bir çocuk oyunu ile başarılı bir sezon geçirdi ve mayıs ayında 1.Urla Toprak Sahne Tiyatro Festivali’ni gerçekleştirdi. Aynı anda tam 9 köy ve 4 yerleşim yerinde oyunlar oynatarak bir ilke imza attı.

Festivalden sonra grup  “TOPRAK SAHNE TİYATROSU” adını ald ve TÜRKİYE TİYATROLAR BİRLİĞİ ne üye olarak kabul edildi.

2011 sezonu sonunda 2.5 yıl sahne alacak olan ve izleyicinin büyük ilgi gösterdiği  “Vasiyet” oyununu hazırladı. Oyun 12. Direklerarası Seyircileri Genç Yetenek ödülü aldı.

Toprak Sahne Tiyatrosu, Urla da daha önce kurulmuş tiyatrolardan farklı olarak turne yapmaya başladı. Köylere gitti, tiyatroyu sevdirdi.. Sokak tiyatrosuyla mahalle mahalle oyun izlettirdi.

2012 başlarında belediye ile Necati Cumalı Anma etkinliklerine katıldı. 2012 yılının ortalarına doğru 2.Urla Toprak Sahne Tiyatro Festivali’ni gerçekleştirdi. Aynı yıl açtığı kültür sanat atölyeleriyle Urlalı gençlere sanat aşıladı.
2012 de atölye öğrencileri ile “9 canlı” adlı oyun sahnelendi. 2013 yılında her ay ücretsiz tiyatro etkinlikleriyle, ustalarla sanat söyleşileriyle Urlalı vatandaşlara tiyatro sanatını sevdirmeyi başardı. Yine Necati Cumalı Etkinliklerinde sahne alındı.

Yılın ortalatına doğru festivalin 3.sü gerçekleşti. Aynı yıl “DUVAR” oyunu ile 13. Direklerarası Seyircileri  “En başarılı Müzik” ve “Genç Yetenek” ödüllerini aldı.  Yıl sonuna doğru doğaçlama tiyatro sporu ile 15 hafta ardarda sahne aldı. Sürekli sahneleme Urla’ya alışkanlık kazandırdı.

Urla’ya ve çevresine tiyatroyu sevdiren gençler  6 yıllık süreçte 300 e yakın sahneleme yaptı, 4 yıl üst üste festival düzenledi, 4 uluşlararası festivale davet aldı, 20 farklı tiyatro festivaline katıldı, 16 farklı ilde sahne aldı.

Bine  yakın Urlalı gence ve çocuğa sanat aşkı aşıladı ve en önemlisi Urla’nın kent ve kentli kültürüne önemli katkılar koydu.

Bir öğrencisi 20.Altın Koza Film Festivalinden En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu ödülü alan Toprak Sahne’nin beş oyuncusunu da Güzel Sanatlar Fakültesi’ni kazandı.

2014 yerel seçimlerinden sonra Belediye’den tamamen ayrılan ekip üyeleri güç birliği yaparak sanat severlerin de desteğiyle bağımsız Toprak Sahne Sanat Merkezi’ni kurdu. 1200 m2 kapalı alanda, ‘Necati Cumalı Sahnesi’ adı verilen 122 kişilik tiyatro salonu, 500m2’lik fuaye alanı olan ‘Guernica kafe’ ve 265 m2’lik dans salonu, seçkin eğitici kadrosu  ve modern dersliklerle yeni dönem çalışmalarına başladı..

Bilet Al !