Halktan Biri | Tiyatroda

TiyatrODA’nın bu seneki ikinci sezon oyunu olan «Halktan Biri» ;günümüz dünyasında hala geçerliliği olan yetki sahibi liderlerin kendi çıkarları doğrultusunda halktan uzaklaştığı, siyasetteki kirli ilişkileri, çıkar çatışmaları, beceriksizliğini özetle aptallıklarını ve yetersizlikleri anlatan oyun Sam Bobrick’e ait.
Oyunda; işini kaybetmiş sıradan bir Amerikan vatandaşı olan Travis, ülke yönetiminden memnun olmadığı için “duyarlı” bir vatandaş olarak Başkana hakaret içerikli tweetler yazmaya başlar. Başkan, yazılan tweetlerden rahatsız olduğu için FBI ajanını göndererek onu bu işlerden vazgeçirmeye çalışır. Vazgeçirilmek için kendisine sunulan iş tekliflerini kabul eden Travis, devamlı hayal kırıklığına uğrar ve her hayal kırıklığı sonrası tweet yazmaya devam eder. İkinci kez seçilen Amerika Başkanı bu kez krallığını ilan eder. Oyun, ölüm fermanını hazırlayan Başkana Travis’in büyük sürpriziyle son bulur.
Olay her ne kadar Amerika’da geçsede yazarın söylemi ve vurguladığı gerçekler oyunu evrensel bir boyuta taşıyor. Kendi ülkesini kurtarmak isteyen Travis gibi bugün de dünyanın her yerinde yönetimden memnun olmayan ve bununla mücadele eden cesur yüreklerin olduğunu biliyoruz. Bobrick’in mizahi bir dille eleştirdiği yönetim mekanizması bugün dünyanın ortak kaderi olmuş durumda.
Elbette bugünkü yönetim anlayışımızın metinde anlatıldığından bir farkı yok. Hatta az bile anlatılmış. İki değil üçüncü kez iktidarı kazanan bir partinin yarattığı korku cumhuriyeti şüphesiz Amerika’dan çok daha sert işleniyordur ülkemizde. Ayrıca kendi halkı tarafından yazılan mektupların bizzat Başkan tarafından okunması ise bizim ülkemiz açısından bir ütopya…
Oyunun Yönetmenliğini Erkan CILAK yaptı. Aslında metin Amerika’da geçse de gerek ülkemizdeki gerekse tüm ülkelerdeki siyasetin güç odaklarını hicvediyor.

Tarih

21 Eki 2017
Expired!

Zaman

20:30 - 22:30

Maliyet

20 ₺

Daha Fazla Bilgi

Bilet Al !

Yer

Toprak Sahne Tiyatrosu
Hacı İsa Mah İzmir Cad. Nazar İş Merkezi, No:1/3/5
Toprak Sahne Tiyatrosu

Organizatör

Toprak Sahne Tiyatrosu
Telefon
05078440532
E-Posta
topraksahnetiyatrosu@gmail.com
Bilet Al !
QR Code
Bilet Al !