Türkçe Engilsh
8.Uluslararası Toprak Sahne Tiyatro Festivali

Tiyatro Değiştirir!

Bir replikle başlayacak her şey. “Bütün Dünya Sahnedir!” diyor ya Shakespeare, biz de Urla’nın her yerini sahneye çeviriyoruz. Köy meydanlarını, kahvehanelerin önünü oyun alanı olarak kullanacağız. Yayacağız sahne tozunu Urla’nın her yerine. Uluslararası sanatçılara ev sahipliği yapacağız. Hep bir ağızdan bağıracağız, “Dünyayı Tiyatro Güzelleştirecek!”

Urla’nın Köylerinde, Sokaklarında, Mahallelerinde Tiyatro Var!

7 senedir İzmir’in Urla ilçesinde köylere, sokaklara ve mahallelere ulaşan Toprak Sahne Tiyatro Festivali, bu sene Uluslararası boyutta gerçekleşecek. Her sene olduğu gibi bu sene de katılımcı tiyatro ekipleri, Urla’nın köylerine, sokaklarına, mahallelerine tiyatro taşıyacaklar. Düzenlenecek tiyatro atölyeleri ile amatör tiyatro toplulukları ve tiyatrocular eğitim alma şansına sahip olacaklar. Bireysel katılımcıların başvurularına da açık olan festival de, katılımcı ekipler ve bireysel katılımcılar kendi çadırlarını getirerek festivale katılabilecekler.

Temmuz tiyatro ile anılacak!

Festival bu sene 16-20 Temmuz tarihlerinde gerçekleşecek. Ulusal ve Uluslararası tiyatro ekiplerinin katılacağı festival de bu sene bir ilk olarak belirlenen köylerde de sahnelerin kurulacak olması. Sokak oyunlarının yanı sıra köylerde, festival süresince her akşam tiyatro gösterimleri olacak.

Çocuklar Kukla Atölyesi’ne!

Bu sene yine Urlalı çocuklar için düzenlenecek olan kukla yapım atölyesi olacak. 4 gün boyunca 4 farklı köyde Urlalı çocuklar evdeki malzemelerden kukla yapımını öğrenecekler.

Festival yurtiçinden ve yurtdışından tiyatroların başvurularını bekliyor. Festival başvuru tarihleri 8 Mayıs 2019 – 8 Haziran 2019 arası.

8th International Toprak Sahne Theatre Festival

Theater Changes!

A line will start it all. “World is a stage” says Shakespeare and we hear him! We will make everywhere a stage in Urla, lovely district of Izmir province. Village squares and cafes will serve as our space for a little play. We will spread the stage dust to ever corner in Urla. We will host international artists and chant in unison: “Theatre will Make the World a Better Place!”

Theatre in Streets, Villages and Neighborhoods of Urla!

Toprak Sahne Theatre Festival have been reaching out to villages, streets and distant neighborhoods of Urla for last 7 years. This year the festival will be international. As is our custom, the participant companies will bring theatre to villages, streets and neighborhoods of Urla. Also, amateur theatre companies and candidates will have an opportunity to attend various workshops to be held. At the festival, which is also open to the applications of individual participants, participating teams and individual participants will be able to attend the festival by bringing their own tents.

July is the month of Theatre!

This year, the festival will be held between the dates of July 16th – 20nd.  Festival will host domestic and international theatre companies and for the first time this year, stages will be set in some villages of our beloved district. In addition to street performances, on-stage performances will be held in villages every evening during the festival.

Puppetry Workshop for Children!

Again, for the first time this year, a puppet-making workshop will be held for children of Urla. Children will learn how to make their own puppets with basic materials in 4 different villages on each day of the festival.

Festival organization committee invites all domestic and international theatres to apply for participation. Applications received between the dates of May 8 – June 8th 2019 will be evaluated.

Oyun Dvd leri ve Oyun Metni ile birlikte linkteki dosyanın indirilip, imzalanıp kargoya eklenmelidir. Kargo ücreti göndericiye aittir. Başvuru Formunu İndirin !

Play DVDs and Play Text should be downloaded, signed and added to the cargo on the link. The freight charge belongs to the sender. Download Aplication Form !

Katılım Koşulları | Terms Of Conditions

8.Urla Uluslararası Toprak Sahne Tiyatro Festivsali | 8.Urla International Theater Fest.

Step 1 of 3 - Ekip Bilgileri | Company İnformation

0%
  • Date Format: DD slash MM slash YYYY
Bilet Al !